Kolegjet "MEHMET AKIF" Dhe "HASAN RIZA PASHA, Kanë Filluar Regjistrimet Për Vitin E Ri Akademik 2020-2021

Mar 31, 2020 12:00:00 am
MAK

Kolegjet "MEHMET AKIF" dhe "HASAN RIZA PASHA, kanë filluar regjistrimet për vitin e ri akademik 2020-2021 për klasat e 10-ta. Mund të regjistroheni online për provimin e pranimit.

MORE

Qyteti I Shkodrës Dhe Kolegji “Hasan Riza Pasha” , Krenohen Me Shkenctarët E Rinj

Apr 07, 2017 12:00:00 am
HRP

Kolegji “Hasan Riza Pasha” ka organizuar Panairin Shkencor 2017 ku nxënësit e kësaj shkolle kanë prezantuar projektet e tyre të veçanta në fushën e kimisë, informatikës dhe fizikës.

MORE

Ekselenca E Arsimit Global

Jan 16, 2017 01:00:00 am
MAK

Dy vajza të kolegjit "Mehmet Akif" janë renditur ndër nxënësit e cilësuar si ekselenca e arsimit global, PISA. Kjo renditje i përket përfundimeve të vitit 2015. Janë pikërisht nxënëset Blerta Lika dhe Xhensila Tanushi të cilat kanë bërë krenarë shkollën e tyre dhe Shqipërinë.

MORE

Artisti Së Pari Lind Veten

Dec 20, 2016 01:00:00 am
HRP

Artisti së pari lind veten,pastaj të pranishmit.Është madhështor fakti që arti lind në zemra të pastra prej fëmije,zhvillohet dhe rritet përmes dashurisë dhe përkushtimit ndaj tij. Ndjehemi të priviligjuar kur shohim se fara e artit,talentit,gjenialitetit po mbin kudo.

MORE

Një Risi Në Testimet GDS

Dec 05, 2016 01:00:00 am
HRP

Risitë sjellin gjithnjë  ndryshime pozitive. Një ndër risitë është edhe shvillimi online i testimeve përmbledhëse GDS. Nxënësit tanë,ndryshe nga herët e tjera,nuk kanë një fletë  provimi,por një sistem kompjuterik,I cili u mundeson  testime të njohurive të tyre në të gjitha lëndët.

MORE

Sa I Njohim Ne Shkrimtarët?

Nov 17, 2016 01:00:00 am
HRP

Në kuadër të festave të Pavarësisë u zhvillua konkursi mes klasave të dhjeta dhe të njëmbëdhjeta me temë:Sa i njohim ne shkrimtarët? Konkursi përmbante pyetje të ndryshme,thënie,portrete të shkrimtarëve tanë.

MORE

LINK PER PROVIMI I PRANIMIT 2016

Apr 18, 2016 12:00:00 am
MAEK

Link per provimi i pranimit: http://gulistan.edu.al/events/PROVIMI%20I%20PRANIMIT%20%202016   Per praktik: http://turgutozal.

MORE

Kolegjet Turke Spikasin Në Olimpiada

May 27, 2015 12:00:00 am
MAEK

Në faqen e saj zyrtare online, Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka shprehur krenarinë e saj për 217 nxënës, fitues në nivel kombëtar olimpiadash. “Sot, na bëjnë krenarë në këtë sallë të vogël, nesër, do të na bëjnë krenarë me historitë e tyre të suksesit, që do të jenë histori suksesi të Shqipërisë evropiane,” është shprehur zonja Nikolla gjatë ceremonisë përmbyllëse të Olimpiadave 2015.

MORE

Konkursi I Artit Skenik

Mar 25, 2015 12:00:00 am
MAK

Institucionet arsimore turke në Shqipëri organizuan Konkursin e Artit Skenik 2015. Finalistët garuan me njëri-tjetrin në eventin e organizur në sallën e koncerteve të shkollës 9-vjeçare “Turgut Özal” Tiranë.

MORE

Kampionatin E Futbollit

Feb 26, 2015 12:00:00 am
MAEK

Klasa e 12A fiton per te dytin vit rradhazi kampionatin e futbollit ne shkollen tone “Mehmet Akif Djem”. Ndeshja finale u zhvillua me date 12 Janar 2015 ne ambjentet e shkolles. Ne finale u perballen klasa e 12A dhe 12B pikerisht ekipet perkatese  “CLİQUE” dhe “BLOOD BROTHERS”.

MORE

Shfaqja Në Gjuhën Gjermane

Feb 11, 2015 12:00:00 am
MAK

Shfaqja u organizua më datë 29/01/2015në mjediset e kolegjit “Turgut Özal”nga nxënëset e kolegjit “Memet Akif”   Shfaqja përmbante skeçe, recitime poezish e këngë.Materiali artistik u vol nga metodat mësimore si “Menschen”, “Schritte international” e “Moment Mal”,materiale pra që për- doren në mësimin e përditshëm.

MORE

Vllaznia

Jun 02, 2014 12:00:00 am
HRP

Me datë 23.05.2014 , gjatë orarit mësimor, në shkollën tonë kishim disa miq te ftuar, dhe këta miq ishin antarë të ekipit të basketbollit të Vllaznisë, fitues të  kampionatit shqiptar të basketbollit për meshkuj për vitin 2013-2014, një trofe ky që i mungonte qytetit tonë për rreth 14 vjet.

MORE

Olimpiada Shkencore Epoka

May 13, 2014 12:00:00 am
MAK

Me një numër më të madh pjesëmarrësish, këtë vit Olimpiada Shkencore Epoka do të mbahet më 17 maj në Universitetin Epoka. Olimpiada Shkencore Epoka zhvillohet ndërmjet kolegjeve turke në Shqipëri.

MORE

“Albanian ICT Awards II”

Apr 28, 2014 12:00:00 am
MAK

Në një Natë Gala, ashtu si tradita e edicionit të kaluar, “Albanian ICT Awards II” u mbyll me sukses duke kurorëzuar edhe fituesit për pesë kategoritë e çmimeve.

MORE

7 Mars

Apr 26, 2014 03:05:00 am
MAK

Më datë 7 Mars në një nga sallat e universitetin Epoka nxënëset e kolegjit turk “Mehmet Akif” zhvilluan një program artistik organizuar me rastin e  festës së gruas për nënat. Në këtë program pati këngë, poezi, kërcime të ndryshme të cilat krijuan një atmosferë festive, dashurie dhe respekti për për çdo nënë.

MORE

Rezultatet E Olimpiades Kombetare Te Matematikes

Mar 21, 2014 12:20:24 pm
MAEK

Rezultatet e Olimpiades Kombetare te Matematikes

MORE

Vizita Në Turqi

Mar 13, 2014 12:00:00 am
MAEK

Pata dyshime në fillim nëse vlente vërtet të shkoja. Mendova se një udhëtim i tillë nuk    mund të ishte dhe aq frytdhënës . Por në fakt ndodhi krejt e kundërta.    Udhëtimi ynë për në Turqi ne muajin Nëntor 2013, ishte mjaft i dobishëm në shumë    drejtime.

MORE

Konkursi I Lojrave Te Zgjuarsise

Jan 01, 2014 12:00:00 am
MAK

Loja ka nje rendesi  jetesore ne zhvillimin e femijeve.Me ane te lojrave femijet zbulojne,mesojne  gjejne mundesine te shprehin veten e tyre, aftesohen te pershtaten ne shoqeri,te mbrojne te drejtat e tyre,te tregojne respekt per te drejten e tjerve,te bashkepunojne si dhe te ndajne dicka me tjeret.

MORE

Takimi Tradicional I Maturanteve

Nov 02, 2013 12:00:00 am
MAEK

Takimi tradicional i maturantëve të shkollës tone u realizua edhe këtë vit në mbrëmjen e 12 shtatorit. Në takim morën pjese shume maturante.  Gezimi I tyre I lexohet nga fetyrat.

MORE

Kopeshti Mehmet Akif

Nov 01, 2013 12:00:00 am
KOPESHTI

MORE

Programi I Mireseardhjes

Sep 20, 2013 05:15:00 am
MAEK

Programi tradicional I mirëseardhjes së nxënëseve të klasës së dhjetë u realizua këtë vit nga nxënëset e klasës së 12-të. Qëllimi I këtij programi është të mundësojë ambjentimin sa me te lehtë të nxënëseve që janë larguar për here të pare nga shtëpia dhe ti tregojmë që tashmë janë pjesë e një familje të re dhe të madhe.

MORE

Ministrja Për Inovacionin Dhe Administratën Publike Viziton ASEF

Apr 07, 2017 12:00:00 am
MAK

Panairi i projekteve ASEF u mbyll me ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve, ku prezente ishte Znj. Milena Harito, Ministre për Inovacionin dhe Administratën Publike. Në fjalën e saj përshëndetëse Znj.

MORE

Shpirti Yne Garues Nxiti Edhe Shume Bashkemoshatare ...

Apr 07, 2017 12:00:00 am
KOPESHTI

Edhe pse te vegjel, ne mesojme sesi te mbeshtesim komunitetin. Shpirti yne garues nxiti edhe shume bashkemoshatare te tjere qe te na bashkoheshin me hare.

MORE

Klubi I Mjeshtrave

Jan 16, 2017 12:00:00 am
MAEK

Klubi i Mjeshtrave duke marrë njohuritë e para për montimin e një tavoline studimi. Në Klubin e Mjeshtrave gjithçka që dëmtohet e rregullojmë vetë.

MORE

Vizitë Në Abjentet E Universitetit Epoka

Dec 19, 2016 12:00:00 am
MAK

Për tju ardhur sa më shumë në ndihmë maturantëve tanë sot organizuam një vizitë në abjentet e universitetit Epoka. Ato gjithashtu patën mundësinë të zhvillojnë disa biseda të shkurtra me profesorët e departamenteve ku ato mendojnë të studiojnë për tu informuar sa më mirë mbi degët që ato duan të zgjedhin.

MORE

Provimet E Pergjithshme

Dec 02, 2016 12:00:00 am
MAK

Ne shkollen tone prej dy javesh po organizohen provimet e pergjithshme semestrale per te testuar nivelin e nxenesve sipas modeleve nderkombetare.Keto provime perfshijne testimin e njohurive ne lendet: Matematike,Gjuhe Shqipe dhe Letersi,Biologji,Kimi,Fizike,Gjuhe Angleze dhe Informatike.

MORE

Çlirimit Dhe Pavarësisë

Nov 15, 2016 12:00:00 am
MAEK

Gjatë përgatitjeve për Festën e "Çlirimit dhe Pavarësisë" që do të organizohet nesër në kolegjin tonë.

MORE

DAR Shpall Renditjen E Shkollave Private

Feb 04, 2016 12:00:00 am
MAEK

Është njoftuar renditja e shkollave të mesme private me performancën më të mirë bazuar në 7 treguesit e përzgjedhur nga Drejtoria Arsimore Rajonale Tiranë për vitin shkollor 2014-2015.

MORE

Në Olimpiadën E 32-të Ballkanike

May 12, 2015 12:00:00 am
MAK

Në Olimpiadën e 32-të Ballkanike për kategorinë e gjimnazistëve që u zhvillua në Athinë mes datave 3 - 8 Maj 2015,  21 shtete u përfaqësuan me 118 nxënës.  Përveç shteteve të Ballkanit ishin të ftuar edhe shtete si: Anglia, Irlanda, Italia, Azerbajxhani dhe Taxhikistani.

MORE

Programi I Gjermanishtës

Feb 26, 2015 12:00:00 am
MAEK

Pas nje pergatitje serioze dhe intensive nga nxenesit e shkolles Mehmet Akif Djem, u zhvillua ne mjediset e kolegjit “Turgut Özal Tirane” programi i pervitshem  i lendes se gjermanishes. Ky program u realizua nen kujdesin e veçante te profesorit te lendes Z.

MORE

TE FESTOSH FESTAT JASHT ATDHEUT

Feb 26, 2015 12:00:00 am
MAEK

Ne datat 27 – 30 nentor 2014 shkolla jone organizoj me nje grup nxenesish nje aktivitet ne Turqi, ajo ishte e ndare ne takime dhe festime. Me te mrbitur ne hotel, duke e parashikuar se do te na priste nje dite e ngjeshur me aktivitete hengrem darken dhe rame per te fjetur.

MORE

TAKIM ME PRINDËRIT E NXËNËSVE NË QYTETE TË NDRYSHME TË SHQIPËRISË

Jan 10, 2015 12:00:00 am
MAK

Duke përfituar nga pushimet e fundvitit dhe nisur nga fakti se mjaft nxënës vijnë nga rrethet e ndryshme të Shqipërisë, stafet drejtuese dhe pedagogjike të shkollave tona, më 21 dhjetor në Elbasan e Koplik, më 22 dhjetor në Peshkopi e Berat  dhe 23 dhjetor në Librazhd e Vlorë, organizuan dreka si dhe ndanë disa momente të këndshme me prindërit e nxënësve të këtyre kolegjeve.

MORE

Emocionet E Kolegjit “Hasan Riza Pasha” Në Teatrin “Migjeni”

Jun 02, 2014 12:00:00 am
HRP

Duke qenë se shkolla “Hasan Riza Pasha” përfaqësohet denjësisht në olimpiada dhe konkurse të zhvilluara jo vetëm nga kolegjet turke,por edhe në Olimpiada Kombëtare dhe Ndërkombëtare, me datën 22.

MORE

Olimpiad Në Mal Te Zi

May 13, 2014 12:00:00 am
HRP

Shtatë nxënës, përfaqësues nga gjithë kolegjet turke, morrën pjesë si të ftuar në Olimpiadën e Diturisë që u zhvillua në Mal te Zi.

MORE

Një Darkë Me Maturantët

Apr 27, 2014 12:00:00 am
MAK

Drejtoria  e Përgjithshme e Kolegjeve Turke organizoi në muajin dhjetor një darkë me maturantët e kolegjit “Mehmet Akif”- vajza. Në këtë mbrëmje morrën pjesë dhe disa  ish nxënëse të kolegjit. Në këtë takim brezash u krijua një atmosferë e ngrohtë të cilën e shijuan nxënësit, mesuesit dhe të gjithë pjesëmarrësit.

MORE

Sweet Biology

Apr 26, 2014 12:00:00 am
MAK

Datën 27 mars kolegji " Mehemt Akif "-vajza, ia kushtoi shkencës së biologjisë. Nxënëset zbukuruan shkollën, përgatitën postera dhe eksperimente përfaqsuese për lëndën e biologjisë.

MORE

Provimi I Pranimit

Mar 19, 2014 12:00:00 am
MAK

Vizitoni librarine tone per shembuj te provimeve te pranimit.   MORE

Stamboll

Mar 13, 2014 12:00:00 am
MAEK

Nje nder aktvitetet edukativo-kulturore te zhvilluara se fundmi eshte edhe vizita disa ditore ne Stamboll    me grupin e studenteve te mjekesise,maturante te vitit 2012.Kjo vizite ashtu si edhe shume aktivitete te    tjera pasqyrojne traditen e bashkepunimit te frytshem midis kolegjeve turke me brezat e maturanteve    nder vite. Grupi i studenteve te degeve mjekesore te shoqeruar nga ish-kujdestari i tyre(Abi) vizituan    Stambollin per disa dite.

MORE

Pikniku I Klasave

Nov 02, 2013 09:00:00 am
MAK

Perpara fillimit te dimrit per te krijuar sa me afrimitet ndermijet mesuesve dhe  nxenesve u organizuan piknike. Ne disa aktivitete te organizuara ne keto piknike nxenesit sebashku lerguan stresin dhe u argetuan . Aktivitete qe ndikojnene  ne jeten e perditshme dhe ne forcimin e  mardhenieve  ne komuitet.

MORE

Piknik Në Dajt

Nov 01, 2013 12:00:00 am
MAEK

Pikniku në Dajt është një nga aktivitet e organizuara për nxënësit e Kolegjit “Mehmet Akif Vajza”. Në këto aktivitete nxënësit çlodhen duke u argëtuar sëbashku.

MORE

Kampionati Pranveror

Oct 22, 2013 12:00:00 am
HRP

Kolegji Turk Hasan Riza Pasha, Shkoder, Kampionati Pranveror http://www.youtube.com/HasanRizaPasha1

MORE

Programi Orientues

Sep 01, 2013 01:00:00 pm
MAK

Nga datat 1 – 11 shtator si çdo vit u organizua nje program 10 ditor me nxenesit e klasave te 10 – ta. Ne kete program moren pjese te gjithe nxenesit e regjigjistruar. Ne program pati  6 ore mesim paradite,  aktivitete te ndryshme pas drekes dhe studim ne darke.

MORE

Kryetari I Kuvendit Viziton ASEF Në Kolegjin

Apr 07, 2017 12:00:00 am
MAEK

“Është kënaqësi që marr pjesë në këtë ngjarje të veçantë,” u shpreh në ceremoninë e hapjes së ASEF 2017 Z. Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë.

MORE

Programi Mbylles ...

Apr 07, 2017 12:00:00 am
MERIDIAN

Programi mbylles i nxenesve te mrekullueshem te grupit Messages 4...

MORE

Ministria E Integrimit Evropian

Jan 16, 2017 12:00:00 am
MAK

Senati i shkollës " Mehmet Akif" sot pati një takim në Ministrinë e Integrimit Europian me ministren Klajda Gjosha. Mes tyre u zhvillua një bisedë e ngohtë.

MORE

Konkurs

Dec 17, 2016 12:00:00 am
MAK

Dje u zhvillua midis kolegjeve KONKURSI I ARTIT DHE I LETERSISE.Grupi i nxënësve të klasave të 12-ta fitoi çmimin e 2-të në këtë konkurs.  Krenohemi me ju.

MORE

Gezuar 28-29 Nentori

Nov 23, 2016 12:00:00 am
MAEK

Në prag të ditës së pavarsisë, është kënduar himni kombëtar dhe është ngritur flamuri.

MORE

Nxënësja E Kolegjit “Mehmet Akif”, Fiton Medalje Argjendi Në I-SWEEEP

May 21, 2016 12:00:00 am
MAK

Qyteti Houston, në Texas/SHBA, mirëpriti qindra të ftuar në konkursin ndërkombetar të projekteve I-SWEEEP “Konkursi Shkencor Ndërkombëtar në Fushën e Energjisë, Inxhinierisë dhe Mjedisit”, i cili u zhvillua në Qendrën “Gorge Brown”, nga data 27 Prill deri me 1 Maj 2016.

MORE

ACITAD 2015

Nov 07, 2015 12:00:00 am
HRP

Dhoma Shqiptare e Tregtisë Ndërkombëtare dhe Zhvillimit (ACITAD) organizoi në Tiranë “Takimin Mbarëkombëtar të Biznesit”, ku kanë marrë pjesë biznese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi.

MORE

Shembull Për T’u Ndjekur

Apr 22, 2015 12:00:00 am
MAEK

      Në vigjilje të Olimpiadës Ballkanike të Matematikës,që do të zhvillohet nga data 3-8 maj 2015 në Athinë , kolegji “Turgut Ozal”ndërmori organizimin e” Kampit të matematikës”në ambientet e tij nga data 18-29 prill 2015.

MORE

Java E Anglishtes

Feb 26, 2015 12:00:00 am
MAEK

U zhvillua ne daten 6 nentor 2014 ne sallen e aktiviteteve te shkolles “Mehmet Akif Djem” nje shfaqe, vetem pak jave pas aktivitetit te zhvilluar me rastin e dites nderkombetare te gjuheve te huaja . Kete here shfaqja ishte perqendruar plotesısht ne gjuhen angleze.

MORE

ASEF 2015

Feb 23, 2015 12:00:00 am
MAK

U zhvillua edhe këtë vit panairi shkencor ASEF midis nxënësve të kolegjeve turke në Shqipëri për kategorinë e të rriturve. Ky ishte panairi i tetë dhe në të u prezantuan mbi 350 projekte në fushën e teknologjisë së informacionit dhe të shkencës.

MORE

NJË FILLIM I MBARË PËR NJË TË ARDHME TË SIGURTË

Dec 10, 2014 12:00:00 am
MAK

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Ministrja e Arsimit dhe Sporti, Lindita Nikolla me datë 27.11.2014 dhanë certifikata vleresimi për 10 shkollat më të mira private në rënditjen kombëtare, sipas Raportit të Maturës Shtetërore 2013-2014.

MORE

Ceremonia E Diplomimit

Jun 02, 2014 12:00:00 am
HRP

Ditën e enjte më datë 22.06.2014 u zhvillua në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës aktiviteti  i përmbylljes me sukses të vitit akademik të maturës së  kolegjit turk”Hasan Ria Pasha”, vit i cili përkon me brezin e njëmbëdhjetë  të maturantëve të kësaj shkolle.

MORE

Olimpiada E 31-të Ballkanike E Matematikës

May 12, 2014 12:00:00 am
HRP

Nxënesit e kolegjeve "Turgut Ozal" dhe "Hasan Riza Pasha" kthehen me medalje dhe fleta nderi nga Olimpiada e 31-të Ballkanike e Matematikës (BMO). Olimpiada u zhvillua në Pleven të Bullgarisë në 4 maj me pjesëmarrës nga Shqipëria, Bullgaria, Qiproja,  Greqia, Maqedonia, Moldavia, Mali i Zi, Rumania, Serbia dhe Turqia.

MORE

Javë E Festimeve Pranverore

Apr 26, 2014 09:13:00 am
MAK

Nga data 1-10 prill në kolegjin turk “Mehmet Akif” - vajza u zhvıllua java e Bahar Şenliği, javë e festimeve pranverore. Gjatë të gjithë kësaj kohe në shkollë sundoi atmosfera e ngjyrave, lojrave popullore, konkurseve festive, këngëve dhe valleve.

MORE

NJE TJETER ÇMIM PER KOLEGJET TURKE

Mar 31, 2014 12:00:00 am
MAK

Në programin e organizuar nga ACITAD me tematikë “Integrimi i biznesit shqiptar në BE”, kolegjet turke marrin çmimin e “Investitorët e huaj më të suksesshëm në Shqipëri”. I ftuar nderi në këtë takim të ACITAD ishte kryeministri i Shqipërisë z.

MORE

KAMPIONATI I FUTBOLLIT 2013-2014

Mar 13, 2014 12:00:00 am
MAEK

Në kolegjin “MEHMET AKIF” (djem) u zhvillua kampionati i futbollit mes klasave i cili zgjati rreth 3 muaj dhe përfundoi në    datën 20.01. 2014. Në këtë kampionat morën pjesë 13 skuadra.

MORE

OLIMPIADA BALLKANIKE E MATEMATIKES QIPRO 2013

Jan 02, 2014 12:00:00 am
MAK

Matematika  eshte  nje  nder  shkencat  e  cila  i  kushton  rendesi  te  vecant  pergatitjes  se talenteve  te  rinje  ne kete  fushe.

MORE

Home Stay

Nov 02, 2013 12:00:00 am
MAEK

Ky është një program prej 9-të ditësh  xënëset pjesëmarrëse I kalojnë këto ditë pushimesh pranë një familje turke nëTurqi. Këto janë familje të përzgjedhura dhe kanë njënivel të lartë ekonomiko-kulturor.

MORE

Programi Vizite Ne Familje Mike

Nov 01, 2013 12:00:00 am
MAK

Nxenesit e klasave te 10- ta me qellimin per te perforcuar gjuhen tuke te marre gjate nje viti shkollor bene nje vizite ne Turqi. Siç dihet per te mesuar nje gjuhe ne vendin qe flitet mesohet ,me kete parim  nxenesit bene 1 jave vizite ne nje familje mike.

MORE

Vizitat Ne Familje

Oct 10, 2013 12:00:00 am
MAK

Mesuesit e shkolles sone bene vizita ne familjet e nxenesve te shkolles  duke shfrytezuar pushimin e kurban bajramit dhe fund javes . U bene 60 vizita ne familje ne qytetet me te largeta te Shqiperise.

MORE

Kurset Intensive

Jun 17, 2013 12:00:00 am
MERIDIAN

Kane filluar rregjistrimet per kurset intensive dhe per shkollen verore 17 QERSHOR-17 KORRIK Plotesoni formularin dhe rregjistrohuni onlineketu

MORE